O vinařství

Preferencí  vinařství je místní surovina. V nabídce naleznete léty prověřené odrůdy v místním regionu jako je Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Veltlínské červené rané, Rulandské šedé, Frankovka, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Specialitou firmy je perlivé víno Fraumil. V nabídce nechybí populární odrůdy jako je Pálava, Hibernal, Rulandské bílé,  či novošlechtěná Malverina.

 

Kvalitní surovina si samozřejmě zaslouží co nejšetrnější zacházení, a proto pro výrobu našich vín využíváme  moderní zpracovatelské technologie s přihlédnutím k osvědčeným postupům.

Degustace vín
Akce ve vinařství
Zatiší Vinařství Přítluky

Historie a tradice

Vína z Přítluk byla velmi proslavená, zejména zdejší Veltlínské zelené, které se pokládalo za jedno z nejlepších na Moravě. Od roku 1261 zde vlastnil vinohrady klášter velehradský a později i žďárský. Mnoho vinohradů patřilo okolním svobodným dvorům. Velkou část vinic vlastnili brněnští měšťané. Držitelé vinic byli povinni odvádět z vinohradů roční daň z půdy (tzv. perkrecht) a desátek z úrody.

Do 15. století podléhalo povinnosti odvádět desátek pouze víno bílé. Přítlučtí však ještě v 16. století dostali výsadu, že jsou nadále zproštěni povinnosti na odvod desátku z vína červeného pod podmínkou, že nebudou výsadbu modrých odrůd zvyšovat nad stanovenou mez.

Koncem 16. století ves získali Lichtenštejnové a připojili ji ke svému lednickému panství. Místní víno bylo v panství velmi žádané a nesmělo na zámku chybět při žádné mimořádné příležitosti ani při každodenním stolování.

Prodej vín
Odrůdy